Početna strana > Hronika > Borislav Antonijević (Mi - snaga naroda): Nećemo zajednički formirati vlast na sa kim u Beogradu. Tražićemo da nas podrže
Hronika

Borislav Antonijević (Mi - snaga naroda): Nećemo zajednički formirati vlast na sa kim u Beogradu. Tražićemo da nas podrže

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. april 2024.

Borislav Antonijević iz pokreta "Mi snaga naroda – prof. dr Branimir Nestorović" kaže za RTS da ukoliko ponove uspeh na beogradskim izborima neće zajednički formirati vlast ni sa kim. Ako bismo formirali vlast, onda bismo tražili da je formiramo samostalno sa našim kadrovima, dodaje Antonijević. Đorđe Komlenski iz Pokreta socijalista poručuje da je zadivljen tolikim optimizmom.

Skupština Srbije usvojila je izmene zakona koje omogućavaju da se lokalni izbori u više od 80 gradova i opština održe 2. juna, kada i beogradski izbori.

Borislav Antonijević iz pokreta “Mi snaga naroda – prof. dr Branimir Nestorović kaže da nisu bili među poslanicima koji su podržali izmene izbornog zakona.

“Jednostavno je zašto nismo glasali. Prvo, naš stav je da stvar izbora nije stvar konsultacije vladajuće stranke i opozicije. Stvar izbora je nešto što bi trebalo da bude sveto u demokratskom procesu glasanja i o čemu bi trebalo da odlučuju građani Srbije, građani Beograda u sadašnjoj situaciji za gradske izbore”, kaže Antonijević.

Ukazuje i da su bili za spajanje izbora, jer je potpuno logično da se zajedno održe beogradski izbori i svi lokalni izbori u Srbiji.

“Mi imamo situaciju da smo počeli da sakupljamo potpise za gradske izbore i došli smo pred kraj i sada dolazimo u situaciju danas je 25. i još nisu raspisani lokalni izbori ni za gradske opštine Grada Beograda ni za celu Srbiju. Znači sada ponovo ulazimo u ponovni proces skupljenja. U čemu je razlika? Za gradske izbore je potrebno skupiti 3.000 potpisa i to nije lak proces kada ih skupljate kako ih mi skupljamo. Svaki građanin dođe, donese svoju ličnu kartu, angažujemo notare. To je drugi deo priče što je jako težak proces, a ne bi trebalo tako da bude”, naveo je Antonijević.

Ukazao je da sada treba sakupiti veliki broj potpisa za lokalne izbore u svakoj od opština.

“To su desetine hiljada potpisa zato što govorimo o svakoj opštini. Ova sada izmena zakona, skrećivanje roka za raspisivanje izbora sa minimalnih 45, a maksimalnih 60, na minimalnih 30 dana i to se sada sve dešava u ovo doba kada nam predstoje uskršnji praznici. Otprilike dolazi da svaka opcija koja bi izašla na izbore ima nekih 7-8 dana da prikupi potpise, što je potpuno nemoguće. U ovakvom izbornom procesu, gde vi sada kao opcija koja nije poziciona, odnosno na vlasti, angažujete i predate dokumentaciju da vam izađu notari gde oni nonšalantno odbiju, jer su već rezervisani, ili nam daju ograničeno vreme da će doći na dva sata ili nam kažu da će doći, pa se ne pojave što nam se dešavalo”, poručuje Antonijević.

Poručuje da su to i tehnički, ali i politički razlozi zašto nisu podržali izmene izbornog zakona.

“Ova izmena zakona je nedemokratska i potpuno nelegitimna i ovo je nečuveno mislim u istoriji demokratskog glasačkog procesa u Srbiji da se ovako nešto desi”, dodao je Antonijević.

Komlenski: Maksimalno se izašlo u susret opoziciji

Đorđe Komlenski iz Pokreta socijalista poručuje da je pitanje prikupljanja potpisa pitanje da li imate ili nemate organizaciju koja će se na terenu, u svakoj opštini, u svakoj lokalnoj samupravi pozabaviti time.

“Ja razumem problem s kojim se kolege susreću, jer oni nemaju tu vrstu organizacije, skoro su u ušli u politiku i nije ni za očekivati da imaju tako nešto”, navodi Komlenski.

Saglasan je da je potpuno logično da lokalni izbori beogradski i svi ostali lokalni izbori budu u jednom danu.

“Ovo nisu ponovljeni izbori, ovo su novi izbori. Tu je u pitanju jedan pravna šupljina koja je stvorila mogućnost da se i tu opoziciji izađe u susret, da taj period kada će se održati beogradski izbori bude najkasnije 2. juna, a ne da bude 28. aprila, jer da su odbornici Skupštine grada koji su izglasani prihvatili mandate i nisu formirali vlast, onda su ponovljeni izbori. Onda je rok 30 dana, onda nema raspisivanja, pa dodatnog roka. Prema tome, tu se izašlo maksimalno u susret”, rekao je Komlenski.

Ukazao je da je učestvovao u tim pregovorima i da je vremenom shvatio da je politika veština mogućeg.

“Ovo je bilo jedino prihvatljivo zakonski moguće rešenje da ti izbori idu u jednom danu. Ja nisam neko ko je sklon i ne voli da se u toku jedne utakmice, a ovde imamo utakmicu za Grad Beograd, menjaju čak i pravila za drugu utakmicu kada su u pitanju lokalni izbori za gradske opštine ili za opštine. Međutim, to je jedini način bio da ovo bude održano 2. juna, da građane ne maltretiramo da izlaze u julu, u avgustu, septembru mesecu, kada bi pojedini od tih izbora bili na redu da se održe. Čega smo se naslušali na tim razgovorima, ja nekad nisam bio siguran da neću pući od muke slušajući kojekakve predloge koje bi najlepše bilo kvalifikovati kao neprimene", rekao je Komlenski.

Dodao je da je bilo čak ideja i zahteva od strane opozicije koja je tražila da se beogradski izbori odlože za najmanje godinu dana.

"Zamislite Beograd koji na privremenom finansiranju treba, da ne kažem, još malo na aparatima, kako se to kaže, finansijskim, na minimumu da preživi godinu dana zato što neko jednostavno je tražio utakmicu, započeo utakmicu i neće u njoj više da učestvuje”, dodaje Komlenski.

O prisustvu stranih ambasadora na konsultacijama

Antonijević kaže da njegova poslanička grupa nije bila na konsultacijama.

“Nema je potpuno bilo neprihvatljivo da konsultacijama o izbornom procesu u Srbiji prisustvuju i strani ambasadori i da prisustvuju uopšte strani posmatrači kao što je ambasador Hil, Žiofre i ambasadorka Švedske. Šta će oni u našem izbornom procesu? Uopšte šta će oni u Domu Narodne skupštine Srbije ako nisu u nekoj zvaničnoj poseti? A posebno i na ovim poslednjim konsultacijama gde su učesnici procesa nevladine organizacije koje su finansirane od strane SAD i od ostalih organizacija. Ne razumem uopšte do kada ćemo mi da dozvolimo da nam neko drugi uređuje demokratske procese u našoj zemlji, posebno države koje su se pokazale kao jako nedemokratične”, poručio je Antonijević.

Sa druge strane, Komlenski kaže da ne vidi da su oni na bilo koji način uređivali i uticali na taj sastanak.

“I za mene je, kao i za Pokret socijalista, neprimerano da prisustvuju takvoj vrsti sastanaka. Odmah nakon toga ja sam reagovao i pisano i usmeno i obavestio koalicione partnere da smatram da to apsolutno nije u redu. Videli ste da na daljim sastancima stranaca nije bilo”, rekao je Komlenski.

Antonijević: Učestvujemo na beogradskim izborima i na lokalnim gde se prikupe potpisi

Antonijević kaže da će njegov pokret učestvovati na beogradskim izborima.

“Beogradski izbori su raspisani u zakonskim okvirima koji su regulisani zakonom o izbornom procesu Republike Srbije. I zašto mi ne bismo učestvovali u nečem što je u zakonskom okviru i što je podloženo zakonu? Na lokalnim izborima mi ćemo podržati sve naše pristalice koje budu mogle da se organizuju i da prikupe dovoljan broj potpisa za svoje opštine. Naravno, imaće apsolutno našu podršku”, rekao je Antonijević.

U Beogradu, dodaje, učestvuju na izborima za Skupštinu grada Beograda i učestvovaće na pojedinim opštinama grada Beograda.

Na pitanje strahuju li da će doći do zabune među biračima zbog raskola do kojeg je došlo u njihovom pokretu, Antonijević kaže da smatra da nema dileme.

“Politika je verovatno kao i život, i tu dolazi do raskola i ne treba praviti nikakav senzacionalizam oko toga. Mislim da treba samo ostati u korektnim odnosima i nakon svega”, naglasio je Antonijević.

Kada je reč o planu za Beograd, poručuje da je politika ušla u sve pore društva, kao i da će velike teme dominirati i beogradskim izborima.

“Ja ne bih plan Beograda oslovio samo sa gradskim planom, zato što je odavno izašla gradska tema iz žiže javnosti i mi ne možemo da se ponašamo autistično i da gledamo sada naše probleme kao to je samo to pa ćemo to da rešimo”, dodao je Antonijević.

Komlenski: Bojim se da će se prljavom kampanjom u Beogradu zlopotrebiti trenutak

I Đorđe Komlenski kaže da nerealno reći da Beograd kao glavni grad ne prevazilazi neke druge teme.

“Ali suština onoga što jeste obaveza ljudi koji su na čelu Beograda jesu komunalne usluge, kao i na drugim samoupravama. Ovaj broj građana zahteva jednu ozbiljnu organizaciju, pozitivnu energiju, pozitivno razmišljanje, nastavak svih projekata koji su započeti, koji su planirani da se urade. Znate, nekada treba da prođe vreme da shvatite da je nešto zaista ispravno planirano u projektu”, dodao je Komlenski.

Ipak, poručio je da ga brine da će sve to što prevazilazi lokalne teme biti glavna tema beogradskih izbora.

“Ja ne želim takvu kampanju. Od onoga što može da bude apsolutno pozitivna kampanja, jer ovde nema Republike, nema svetske politike, nema tog ranga rasprave, bojim se da će se pokušati ponovo jednom negativnom, prljavom kampanjom zlopotrebiti trenutak u kojem Srbija može da se nađe”, naglasio je Komlenski.

Ukazuje da njegova stranka ima dva kandidata za beogradske odbornike, kao i da su sto posto prolazna.

Antonijević: Nećemo zajednički formirati vlast ni sa kim u Beogradu

Na pitanje šta ako se ponovo nađu u situaciji da budu tas na vagi, Antonijević kaže da su na decembarskim izborima pokazali doslednost u onome što su pričali i pre izbora, odnosno da neće praviti kompromise za koje misle da ne bi bili na korist građana.

“Mi nećemo pristati na zajedničko formiranje vlasti gde ne bismo imali apsolutnu kontrolu u svojim rukama da ne bi mogli da se vuku neki potezi koji idu kontra. Znači, nećemo zajednički formirati vlast ni sa kim, ako bismo formirali vlast onda bismo tražili da je formiramo samostalno sa našim kadrovima”, dodao je Antonijević.

Odgovarajući na pitanje šta pod tim misle – na gradonačelničku funkciju ili gradskog menadžera, Antonijević kaže sve i dodaje da će se o tome razgovarati.

Sa druge strane, Komlenski poručuje da je zadivljen tolikim optimizmom.

“Da neko očekuje apsolutnu vlast i pobedu na ovim izborima da bi uopšte bio deo vlasti, a čuli smo na početku da imaju ozbiljan problem da prikupe potpise”, zaključuje Komlenski.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner